Članovi DIP-a, a sada i zaposlenici naše društveno poduzentičke tvrtke DIP lab d.o.o., ponosni su što rade na poslovima koje je Jadran galenski laboratorij d.d. prepustio našem DIP labu!
- 25.10.2024
- Boravak socijalna usluga
Postoji niz radnih zadataka koje osobe s invaliditetom mogu raditi na različite načine, a prvo poslodavci trebaju promijeniti percepciju da jedan radnik mora raditi 8 sati. To su uspješni poslodavci u već primijenili, pa su uveli mogućnost da radnik bira koliko efikasno može raditi, 4, 8 sati ili jednom tjedno. Danas, ne moramo raditi sve na radnom mjestu, a ne moramo niti biti zaposleni u tvrtci, nego u drugoj koja pruža usluge drugim tvrtkama upravo za one poslove koje predstavljaju dodatno opterećenje zaposlenim radnicima. kada radnik radi u skladu sa svojim kompetencijama i mogućnostima, tada je radnik efikasniji i zadovoljniji.
Osim toga, promjena mora ići i u smjeru promjene organizacije rada. Uvijek postoje dodatni radni zadaci na radnim mjestima koji oduzmaju previše vremena zaposlenom radniku, pa se mogu dati nekom drugom da ih obavlja. Tada će specijalizirani radnik na određenom radnom mjestu bolje obavljati primarni radni zadatak, biti efikasniji. Posebnost suvremenog tržišta je sve veća diferencijacija rada, pa u skladu s time postoje i uvijek će postojati zadaci koje je bolje nekom drugom prepustiti, ili, kako se kaže, maksimizirati kompetencije svakog radnika u smjeru boljih rezultata.
No, mi, DIP od osnutka zastupamo vrijednosti ljudskih prava i prava osoba s invaliditetom kao ravnopravnih građana. Kontinuirano provodimo komunikacijsku kampanju za zagovaranje prava OSI, tražimo načina kako da promijenimo ponašanje većine – unaprjeđujemo modele uključivanja i rada, surađujemo s brojim organizacijama, ali nakon 10 godina rada, nismo zadovoljni promjenama, koje se događaju presporo.
Država osigurava poticaje za zapošljavanje, (vidi ZOSI: https://www.zosi.hr), ali nedostaje stručnih radnika koji će osposobiti mentora na radnom mjestu za novog zaposlenika, OSI ili osigurati stručnu podršku u radu za one osobe s invaliditetom kojima podrška treba. Zapošljavanje OSI je moguće bez podrške, ali u većini slučajeva ona je potrebna, odnosno poslodavac mora prilagoditi radno mjesto i radne procese, tj. napraviti razumnu prilagodbu. Najčešće se misli da je to samo tehnička prilagodba, a zaboravlja se da se radi i drugim aspektima radnog okoliša koji treba prilagoditi OSI. Strah, nestrpljenje, neznanje, stigma, predrasude prema OSI – sve su to faktori koji smanjuju vjerojatnost da će poslodavac zaposliti OSI.
Udomljavanjem naših ukrasno-uporabnih predmeta sudjelujete u provedbi naših programa za mlade s teškoćama u razvoju i psihosocijalnom funkcioniranju. Mi ćemo vam zato pokloniti jedan ili više predmeta koje smo sami napravili.