Može li i vaša tvrtka doprinijeti zajednici: DM drogerie markt Hrvartska i korporativno volontiranje u Dnevnom centru Prijatelji za osobe s invaliditetom!
- 21.11.2024
- DRUŠTVO
Podršku će nam dati Hotel Hilton Costabella, Rijeka, čiji će predstavnici, generalni manager, Ryan Gauci, i voditeljica ljudskih resursa, Nataša Kovačić Stilinović, posjetiti DIP i naše članove. Počastiti će nas s kolačima iz Hotela, kako bi dali svoj doprinos i podršku našem radu. S Hotelom Hilton smo započeli suradnju u 2022. godini, a temelj naše suradnje su zajednički ciljevi, usklađeni s UN-ovim globalnim ciljevima održivog razvoja. Hotel Hilton razvija kulturu društveno odgovorne tvrtke, podržava lokalnu zajednicu, koristi usluge malih i srednjih tvrtki iz lokalne zajednice, zapošljava osobe s invaliditetom, brine o kulturi poštivanja različitosti među zaposlenicima, ali i o okolišu (https://esg.hilton.com/toward2030/). Naša poslovna suradnja se razvija u više smjerova, upravo zbog njihove misije i kulture poslovanja. Ovo zajedničko obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu je samo dio naše nove priče, koju gradimo za naše članove i zajednicu u kojoj živimo.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Primorsko-goranskoj je županiji dijagnosticirano i/ili registrirano (HZJZ, 2021.) 266 osoba s poremećajem iz spektra autizma (PAS). Među njima, najviše je onih u dobi od 0 do 19 godina. To znači da se u posljednjih 20-tak godina ozbiljnije pristupilo dijagnostici, jer “autizam” na nestaje s godinama. Osobe ili nauče kako živjeti u svojoj okolini i okolina “nauči” kako živjeti s njima, ili, s druge strane, nemaju osigurane jednake mogućnosti, pa su u prvom planu neki drugi, sekundarni poremećaji ili dijagnoze, nastale kao posljedica neprimjerene skrbi i prilagodbe okoline. Hrvatska, pa tako ni Primorsko-goranska županija, još uvijek nemaju “Centar za ranu intervenciju” koja je najvažnija u daljnjem razvoju za svu djecu s teškoćama u razvoju, pa tako i za djecu s PAS. Smatra se da se autizam javlja u omjeru 1 na 100 osoba. (NHS, UK National Autistic Society, https://www.autism.org.uk/advice-and-guidance/what-is-autism. U našoj Županiji ih sigurno ima više, jer se svakodnevno susrećemo upravo s ovom populacijom; s onima kojima PAS nije dijagnosticiran u djetinjstvu.
U novije vrijeme se sve više govori o “neurorazličtiosti” i “neurotipičnim“ osobama, kako bi se naglasilo da svi imamo neki svoj model kognitivnog odgovora na stvarnost i druge oko sebe, što predstavlja inkluzivni model za različitosti. Neurorazličite osobe su osobe iz spektra autizma, ADHD-a, s disleksijom i disgrafijom, kao i osobe s intelektualnim teškoćama ili teškoćama u učenju i dr. Iako postoje kritike i opreke, ovaj model je izbrisao stigmu “bolesti“ s autizma, što stvara nove mogućnosti za podršku i skrb radi uključivanja u zajednicu.
Među ostalim osobama s invaliditetom ili djecom s teškoćama u razvoju, postoje i osobe kojima ovaj poremećaj nije “primarna dijagnoza” pa se pretpostavlja da takvih osoba, kojima treba podrška i skrb kako bi razvili svoje mogućnosti, ima puno više. U desetogodišnjem radu DIP-a, često smo se susretali s posljedicama neprimjerene skrbi, kao rezultatom nedostatka dijagnostike i time primjerenih rehabilitacijskih postupaka. Radi se najčešće o djeci ili osobama s kombiniranim teškoćama, a najčešće se ističu one koje zahtijevaju najveće prilagodbe sustava. Uz autizam često idu i ADHD, disleksija, epilepsija i intelektualne teškoće, ali i poremećaji poput anksioznosti i depresije. U našem smo se radu susreli s mnogim mladima kojima tijekom školovanja nije dijagnosticiran poremećaj iz spektra autizma, pa se često prilikom razvojnih promjena dešavaju i promjene u ponašanju, upravo zbog neprimjerenog oblika školovanja i neprimjerenog socijalnog okruženja. Neke osobe iz spektra imaju teškoće u učenju, neke ne. Raspon različitosti među osobama iz spektra je velik, zato je uobičajeno reći da se radi o “osobama iz spektra autizma”.
Na kraju, kao i svim drugim ljudima, osobama iz spektra autizma treba društvo, trebaju prijatelji, osobe koje će ih voljeti, ali na nešto drugačiji način.
Marta Berčić, predsjednica DIP-a
Kontakt: [email protected], 0915580920
Udomljavanjem naših ukrasno-uporabnih predmeta sudjelujete u provedbi naših programa za mlade s teškoćama u razvoju i psihosocijalnom funkcioniranju. Mi ćemo vam zato pokloniti jedan ili više predmeta koje smo sami napravili.