1. DIP I TI, UZ IT! Mala škola informatičke i virtualne pismenosti te virtualne sigurnosti za osobe s invaliditetom!
Poznavanje korištenja IT i komunikacijskih uređaja u svakodnevnom životu je važno za mlade iz socijalno isključenih skupina i osobe s invaliditetom. Kako bi svladali osnovne tehnike korištenja IT i komunikacijskh uređaja za jednostavne operacije korisne u svakodnevnom životu koje mogu ujedno i unaprijediti kvalitetu njihovog života započeli smo s pilot testiranjem osobnih vještina naše ciljne skupine. Nakon uvida u potrebe, oblikovali smo program osposobljavanja za digitalne kompetencije za ove skupine. Rezultati pilota su pokazali kako imaju mogućnosti povećati svoje kompetencije kako bi mogli koristiti aplikacije u terapijske i edukativne svrhe, a koje im mogu unaprijediti kvalitetu života. Isto tako, naši volonteri i studenti na praksi često pomažu korisnicima oko pametnih telefona, računala, pretraživanja Interneta, ili pisanja prezentacija ili zadaća za korisnike centra Izvor koji su uključeni u naš program. Studenti i volonteri, mladi, tako biti uključeni u mentorski vršnjački rad, čime će i oni steći i digitalne i pedagoške kompetencije i pridonijeti osnaživanju digitalnih kompetencija iz područja tehničke kulture, informatike i komunikacija. Cilj ove aktivnosti je povećati praktična znanja i vještine o načinima korištenja IT tehnologije (računalo, printer, ekran, tipkovnica), osnovnih aplikacija te sigurnog pretraživanja interneta a posebno društvenih mreža. Osobe iz ovih ciljnih skupina su ranjive na prevare, upravo zbog svojih teškoća, pa nam je cilj osnažiti ih što je više moguće.
Plan rada na programu:
- Radionice upoznavanja sa hardwerom ili dijelovima IT i komunikacijskih uređaja (mobiteli, tableti) za mlade s teškoćama u razvoju i djecu i mlade, tipkovnica, miš, ekran, printer; punjač, kartica, ekran); rastavljanje na dijelove, sastavljanje i uključivanje računala, spajanje dodatnih aparata (printer)
- Osnovne korištenja bazičnih programa: instaliranje osnovnih programa, korištenje osnovnih paketa za rad (Word, Office – dokumenti, pisanje, čitanje, pisanje, čitanje, slanje maila)
- Osnove korištenja mobilnih i pametnih telefona, spremanje fotografija i dr.
- Sigurno korištenje Interneta i društvenih mreža za ciljne skupine – sigurnost: odgovaranje na pozive s nepoznatih brojeva, nepodobne stranice, roditeljska sigurnost; nepoznati “prijatelji” i sl.
- Pilotiranje i testiranje stečenih kompetencija: natjecanje o poznavanju rada na računalu za mlade s teškoćama. Voditelji: Sanja Crnković, certificirani ECDL ispitivač, informatičarka, članica i volonter; Bernard Šešo, psiholog i drugi; Uključeno: 30 korisnika DIP-a i drugi zainteresirani građani i osobe s invaliditetom.
|
2. Razvoj aplikacije za osobe s invaliditetom
U ovom projektu oblikuje se plan nacrta s varijablama (ciljevima, rezultatima) za razvoj aplikacije za “svaki dan” za ciljnu skupinu. Rezultati praćenja potreba i analiza učinkovitosti programa pokazali su da treba sustavno raditi na unaprjeđenju njihovih kompetencija i koristiti digitalnu tehnologiju u svrhu unaprjeđenja kvalitete života socijalno isključenih skupina. Naime, osobe s invaliditetom, od kojih osobe s poremećajima iz spektra autizma i ostalih kombiniranih teškoća, kvalitetnije žive i aktivnije sudjeluju u samostalnom životu ako imaju strukturirano vrijeme (detaljan plan svakog dana) te podršku u tome. Kako će to izgledati, strpite se još malo!
- Razvoj plana nacrta elementa za razvoj aplikacije pod radnim nazivom “plan za svaki dan“ za mlade s teškoćama i ostale socijalno isključene osobe – suradnja s apsolventom studija računarstva na Tehničkom fakultetu u Rijeci i stručnjaka psihologa. Ove godine planiramo razviti što više elementa strukture aplikacije. O čemu se zapravo radi, čuti ćete kad krenemo u pilotiranje.
- DIP je u stručnoj bazi i surađuje već godinama s Veleučilištem i Sveučilištem u Rijeci u postavljanju izazova za studente – društveno korisno učenje (service learning) (tako je nastala još jedna aplikacija za administriranje izvještavanja i ostalih evidencija koju udruga mora voditi – diplomski rad studenta Veleučilišta. VM.)
- Na projektu u 2023. godini surađivali smo s Tehničkim fakultetom, odnosno apsolventom Denijem Klen, uz njegovog kolegu M. Petranovićem, a izrada aplikacije je uz mentorstvo profesora bila studentski rad.
- U 2023. godini ove aktivnosti je financirala Primorsko-goranska županija, UO za kulturu, tehničku kulturu i sport.
|
|