Strategije i javne politike za mlade – izrada Programa za mlade Primorsko-goranske županije, od 2020. do 2022. godine
Programi za mlade su strategije ili strateški planovi koji jamče mladima da će donositelji odluka ulagati u njih. Izrada programa za mlade je proces tijekom kojeg im se približavamo, kako bi pronašli najbolje mjere za unaprjeđenje njihovog života, a to je mozaik stručnih znanja i aktivnog sudjelovanja mladih u odlučivanju o predmetima koji ih se tiču. Naša voditeljica programa izradila je više priručnika za mlade upravo s ovim temama, a imamo puno iskustva u planiranju, izradi i provedbi raznih programa za mlade. Neki od priručnika koje je naša voditeljica napisala upravo nakon završenih projekata za mlade su:
Priručnik za mlade. Mladi u zajednici bez barijera ili nekaselokalniglasovicuju2015.finalezaweb
U okviru ovog programa, već godinama smo prisutni u izradi strategija za mlade, za koje izrađujemo metodologiju izrade, vodimo javne forume, analiziramo podatke o mladima (desk research), provodimo istraživanja, ali i predlažemo (pišemo) sam tekst strategije, kao rezultat naših istraživanja i analiza potreba mladih i strukturiranog dijaloga s donositeljima odluka i ključnim dionicima. Tako smo, za jedinice lokalne i regionalne samouprave, izradili više programa za mlade, dok smo u izradi nekoliko njih sudjelovali zastupajući različite skupine mladih.
Trenutno je u izradi nacionalni program za mlade, kojeg čekamo više godina: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=13290. pa je izrada ovog programa bila još izazovnija.
Ciljevi izrade su usklađeni s 11 ciljeva EU strategije za mlade od 2019. do 2027.:
Connecting EU with Youth – povezivanje mladih
Equality of All Genders – jednakost spolova/rodova
Inclusive Societies – inkluzivna/uključiva društva
Information & Constructive Dialogue – informacije/informiranost i konstruktivni dijalog
Mental Health & Wellbeing – mentalno zdravlje i blagostanje mladih
Moving Rural Youth Forward – unaprjeđenje života mladih u ruralnim područjima
Quality Employment for All – kvalitetno zapošljavanje za sve
Quality Learning – kvalitetno učenje
Space and Participation for All – prostor i sudjelovanje za sve
Sustainable Green Europe – održiva Zelena EU/Hrvatska
Youth Organizations & European Programes – programi EU-a s mladima – organizacije mladih i za mlade i programi za mlade
Program za mlade Primorsko-goranske županije smo imali čast izraditi mi, “DIP-ov“ tim. Nakon prijave na javnoj nabavi, odabrani smo kao najbolji ponuditelj pa je odmah započela izrada i pripreme za izradu programa za mlade PGŽ-a. U izravni tim koji izrađuje program prema već iskušanoj, ali prilagođenoj strukturi mladih u PGŽ-u, uključeni su:
- Bernard Šešo, psih. – zaposlenik u DIP-u, voditelj analize podataka, radionice za mlade i drugo
- Sanja Crnković – članica DIP-a, voditeljica prikupljanja statističkih podatka, grafičke obrade i dr.
- Marta Berčić, prof.soc. – voditeljica projekta, zaposlenica u DIP-u.
- Karmen Vučetič, psih. – zaposlenica u DIP-u, analiza podataka.
Autori teksta Programa za mlade PGŽ su Marta Berčić i Bernard Šešo.
U izradu su izravno uključeni mladi, članovi Savjeta mladih PGŽ-a, koji su inicirali izradu programa, i Primorsko-goranska županija, a tijekom izrade smo uključivali volontere, ključne dionike (udruge, ustanove i druge organizacije koji u svojim programima imaju programe za mlade), mlade iz različitih oblika djelovanja mladih i druge mlade koji žele doprinijeti unaprjeđenju položaja mladih.
Hodogram izrade smo predstavili naručiteljima i krenuli u izradu u jeku pandemije korona virusa. Izrada se odvijala u fazama, a prvu smo započeli 29.9.2020.:
- Prikupljanje socio-demografskih podatka o mladima (kraj 9.2020.).
- Priprema za komunikacijsku kampanju:
- sastanci sa SM PGŽ: 30.9. sastanak sa SM PGŽ; 2.10. 2020. predstavljanje programa na Koordinaciji SM iz PGŽ (Marčelji)
- medijski nastupi – kontinuirano (Vidi: https://dip.hr/program-za-mlade/) Prilagodba protokola za intervju s organiziranim oblicima djelovanja mladih (udruge) (početak 10.2020.)
3. Izrada i prilagodba obrazaca za izradu proračuna za mlade: upućivanje svim JLS (početak 10.2020.)
4. Komunikacija s JLS i SM (kontinuirano)
5. Terenski rad – obilazak JLS-a radi informiranja mladih i početka provedbe te najave događanja:
- Općina Lopar i Grad Rab, 8.10.2020.
6. Prvi ciklus strukturiranog dijaloga s mladima (open method of coordination in the youth field) radionice/javni forumi, radne skupine
7. Drugi ciklus strukturiranog dijaloga s mladima – analiza postignutih mogućnosti, rješenja i prednosti za sve cjeline (gradovi i općine)
8. Treći ciklus strukturiranog dijaloga s mladima – prijedlozi, kritike i analiza predloženih mjera i indikatora za praćenje
9. Javno savjetovanje zainteresirane javnosti
10. Prihvaćanje na Skupštini PGŽ-a
11. Izrada akcijskih planova
Odmah smo uputili pozive mladima da se odazovu na aktivno sudjelovanje u izradi programa.
“Ako ste osoba koja radi za mlade ili ste mlada osoba, javite nam se! Trebate li podršku u zagovaranju interesa mladih ili učenju kako pregovarati s donositeljima odluka, kako izraditi program rada savjeta mladih, kako iz programa za mlade/strategije izraditi akcijski plan, bilo koji savjet oko zapošljavanja, biranja škole i studija; ako ne znate što ćete … javite se! Imamo puno iskustva na tom području.”
U nastavku je kronološki niz koraka koje smo poduzeli kako bi izradili program za mlade PGŽ, u jeku pandemije. Koraci su predstvaljeni obrnutim kronološkim redom, od završetka do prvih koraka. Tako postižemo transparentnost, pa zainteresirana javnost može pratiti i evaluirati sve korake nastanka ovog normativnog akta, koji je usvojila skupština PGŽ.
Veljača 2022. – Nakon što je na županijskoj skupštini 17.1.2022. godine usvojen Program za mlade PGŽ počinje, izrada akcijskog plana za 2022 i oblikovanje instrumenata za praćenje provedbe Programa za mlade.
Tijekom veljače smo:
- predstavili Program za mlade PGŽ novom sazivu Savjeta mladih PGŽ i započeli informiranje o važnosti njihovog aktivnost uklujčivanja u implementaciju provedbe
- započeli izradu upitnika obrasca za praćenje provedbe.
Siječanj 2022. godine – Skupština Primosko-gronaske županije će krajem siječnja raspravljati o Programu za mlade Primorsko-goranske županije. Nakon usvajanja, slijedi izrada Akcijskog plana implementacije Programa za 2022. godinu.
Listopad 2021. godine – Uskoro očekujemo savjetovanje sa zainteresiranom javnosti o Programu za mlade Primorsko-goranske županije. Pratite stranice PGŽ https://www.pgz.hr/dokumenti/savjetovanja-s-javnoscu/ ili https://www.pgz.hr/ustroj/skupstina/zupanijski-savjet-mladih/
Program za mlade, temeljem analitičke podloge i rezultata uključivanja ključnih dionika i mladih, usmjeren je na 3 razvojna smjera javnih politika za mlade / cjelovit tekst kao i razvojni smjerovi bit će dostupni na stranicama u trenutku kada bude objavljeno javno savjetovanje. Prilika je to da nam ukažete na neke, za mlade, objektivne i dokazane činjenice koja su nam možda promakle. Ne zaboravite, mislite na mlade u svojim sredinama, kao i na njihove potrebe.
U nastavku su materijali o kojima smo raspravljali, podsjetnik kako je bilo prije vaših intervencija, koje smo uzeli u obzir u prijedlogu Nacrta programa za mlade PGŽ. Cjelovit tekst će uskoro biti dostupan.
Društvena uključenost, dobrobit i zdravlje mladih-1
Obrazac za javni forum – Kvalitetno obrazovanje, učenje i zapošljavanje mladih-1
Obrazac za javni forum – Uključivanje, povezivanje i osnaživanje mladih-1
2020/2021 Izrada Programa za mlade Primorsko goranske županije
Krajem veljače smo, prema ugovoru s PGŽ-om, isporučili nacrt Programa za mlade PGŽ. Program za mlade upućen je na čitanje nadležnim upravnim odjelima PGŽ i predsjedniku SM PGŽ, s kojim je održan i sastanak kako bi usuglasili primjedbe. Nakon uvaženih primjedbi i korekcije nacrta Programa za mlade, Nacrt Programa se upućuje na javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, koje će biti objavljeno na mrežnoj stranici PGŽ., o čemu se sve ključne dionike na vrijeme obavijestilo.
Siječanj i veljača 2021. Pozivamo mlade da se uključe u raspravu. Radni materijal je dostupan do kraja izrade programa.
Poziv za sudjelovanje u javnim forumima upućen je svim JLS-ve, Županiji, svim udrugama koje su do sada aktivno sudjelovale, obrazovnim ustanovama, Centrima za socijalnu skrb na području PGŽ, Obrtničkoj komori, Gospodarskoj komori, Sveučilištu u Rijeci i drugim ključnim dioncima.
Poziv je objavljen na našim Fb stranicama i na mrežnoj stranici PGŽ:
https://www.pgz.hr/objave/javni-forumi-za-mlade-izrada-programa-za-mlade-primorsko-goranske-zupanije/
Poziv je objavljen i na mrežnim stranicama Sveučilišta u Rijeci, i na mrežnoj i facebook stranici Studentskog zbora Rijeka
https://uniri.hr/vijesti/sudjelujte-u-javnim-forumima-o-izradi-plana-za-mlade-pgz-a/
https://sz.uniri.hr/vijesti/program-za-mlade-primorsko-goranske-zupanije-javni-forumi-o-strateskom-okviru/
https://www.facebook.com/szsur/posts/3782578575133979
Početkom veljače, oblikovali smo radni materijal za javni forum kako bi oblikovali strateški okvir za Program.
Obrazac za javni forum – Društvena uključenost, dobrobit i zdravlje mladih-1
Obrazac za javni forum – Kvalitetno obrazovanje, učenje i zapošljavanje mladih-1
Obrazac za javni forum – Uključivanje, povezivanje i osnaživanje mladih-1
Do 10.veljače 2021 smo prikupili podatke za 100 udruga, koje su ispunile upitnike o kapacitiranosti za provedbu i implemenataciju Programa za mlade PGŽ-a. To su vrijedni podaci koji nam ne govore samo o kapacitetima, nego i o spremnosti za praćenje i implemenataciju Programa. Pozivamo vas da, ako još niste, ispunite upitnik.
Upitnik o kapacitiranosti OCD je i dalje na sljedećoj poveznici:
https://forms.gle/BKH5sEggsq2MijBt7
U siječnju 2021. godine pozvali smo predstavnike organizacija civilnog društva na informativni sastanak s ciljem upoznavanja i sudjelovanja u izradi Programa za mlade Primorsko-goranske županije. Na informativnom sastanku biti će predstavljen plan izrade Programa. Također, cilj sastanka je detaljnije informirati organizacije civilnog društva o načinu i važnosti ispunjavanja upitnika koji ispituje kapacitiranost OCD kao ključnih dionika u procesima izrade i provedbe Programa za mlade. Sudjelovanje udruga je od izuzetne vrijednosti, te samo u tu svrhu orgnizirali informativni sastanak putem Zoom platforme slijedećim termina:
1) Četvrtak 21.1.2021. u 17:00 sati. 2) Petak 22.1.2021. u 11:00 sati
Upitnik o kapacitiranosti OCD je i dalje na slijedećoj poveznici:
https://forms.gle/BKH5sEggsq2MijBt7
Prijave za sudjelovanje na informativnom sastanku su bile na slijedećoj poveznici:
https://forms.gle/7wGvRfpHmLcYjLqd7
Rok za prijavu na informativni sastanak je četvrtak 21.1.2021. godine do 12:00 sati.
Rok za ispunjavanje upitnika o kapacitiranosti OCD-a je četvrtak 28.1.2021. godine. Zbog važnosti ovih podataka poveznica za ispunjavanje upitnika je i dalje otvorena.
Zahvaljujemo se svima na suradnji i pozivamo Vas i dalje da se aktivno uključite u daljnje faze izrade ovoga programa. Za sva dodatna pitanja slobodno se obratite voditeljima metodologije prikupljanja podataka za izradu programa za mlade PGŽ – Marti Berčić ([email protected]; mob. 091 558 0920) i Bernardu Šešu ([email protected]; mob. 091 752 3998).
Prosinac 2020.
- prikupljamo i dalje podatke jedinica lokalne i područne samouprave za izradu PRORAČUNA ZA MLADE. U tu svrhu smo oblikovali obrasce za prikupljanje podatka o ulaganjima u mlade na razini svih JLS na području PGŽ. Odaziv je slab jer javne uprave ne promišljaju javne politike na ovaj suvremen način. Zakon o proračunu određuje način izvještavanja JLS na način da definira izvore prihoda i rashode prema klasifikaciji koja je nerazumljiva mladima. https://www.zakon.hr/z/283/Zakon-o-proračunu .
- Kako bi pratili ulaganja iz javnih prihoda Eu se sve više okreće i novim oblicima izvještavanja kroz koje je vidljivo ulaganje i praćenje pojedinih prava i obveza prema građanima. Tako je RH prihvatila Proračun za djecu. https://mfin.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/proracun/djecji-proracun/Djecji%20proracun%20–%20metodološki%20prirucnik180910.pdf?. Tako na razini RH pratimo podršku koju JLS daju ostvarivanju dječjih prava iz UN Konvencije o dječjim pravima. https://mfin.gov.hr/proracun-86/djecji-proracun/611
- U RH se o mladima prikupljaju podaci jedino za rad savjeta mladih koji predstavljaju savjetodavno tijelo predstavničkom (gradsko i općinsko viječe i Skupština županija) i izvršnom tijelu (gradonačelnici, načelnici i župani) pri donošenju odluka o pitanjima koja se tiču mladih. https://demografijaimladi.gov.hr/UserDocsImages/5797?fbclid=IwAR10wSNPIy2RZIhe6bT62AYiKKNA0o6DRRd-NbeGrdXuo2Oz0Wgop-zKRa0
- Kako u RH I inače ne postoji praksa “evidence based policiy” već tek individualni pozitivni primjeri, veseli nas da dio podataka o mjerama ulaganja o mladima možemo pratiti kroz prikupljanje podatka o proedbi demografske politike. https://app.powerbi.com/view?r=eyJrIjoiOWRiMzY0NDEtMWJkMC00ZDYzLWI2MzUtNzI0YzEwOWM0MzQxIiwidCI6Ijg2YTIyNzYzLWY1ZDgtNDI1OS05ZTk5LTM0MzZiNTFmMmNkZiIsImMiOjl9&fbclid=IwAR39GE9sxre5Q0sq1F7gNnnX5A1HVhXIK2QbJbTxWEpzkKWxCIKVVE2v2aM.
Studeni 2020. Što smo do sada skuhali? Mi se pitamo što o svemu tome misle mladi? Je li im stalo? Jesu li informirani? Do čega im je stalo? Nama je stalo do mladih! Javite se nama da vas uključimo!
Facebook: https://www.facebook.com/istrazivanjeipotpora/?modal=suggested_action¬if_id=1605509075764339¬if_t=page_user_activity&ref=notif ili e-mail: [email protected]
Kako bi lakše pratili kako nastaje “Program za mlade PGŽ-e” napisali smo prije 10-tak godina i Priručnik za razvoj prakse demokratskog dijaloga između mladih i donositelja odluka u okviru ERASMUS+ projekta na kojem smo bili stručni suradnici. Što bi sve trebali i što ćemo učiniti ovisi o mladima i ključnim dionicima i njihovom aktivnom uključivanju u sam proces izrade i kasnije provedbu. Više o tome na: https://umki.hr/wp/wp-content/uploads/2018/09/umki-publikacije-nekaselokalniglasovicuju2015.pdf
Polako kreiramo, kockicu po kockicu “mozaik potreba, mogućnosti i izazova mladih” ili “mapu zajednice mladih”. Temelj za uključivanje mladih su i EU strateški dokumenti, poput:
Prema Nacrtu nacionalnog programa za mlade, koji još nije usvojen, prioritetna područja djelovanja za mlade, alati za uspješno djelovanje i prioritetne skupine mladih su:
- Područja djelovanja: Obrazovanje, znanost i cjeloživotno učenje; Zapošljavanje i poduzetništvo; Zdravlje i sport; Socijalna uključenost
- Alati za aktivno djelovanje : Aktivno sudjelovanje mladih i održivi razvoj zajednice; Rad s mladima
- Prioritetne skupine: Mladi u ruralnim područjima
- Prioritetni pravac: Mladi u europskom i globalnom okruženju.
Što smo skuhali?
- Prikupili smo sociodemografske podatke o mladima naše županije
- Analizirali smo većinu strateških dokumenata svih JLS na području PGŽ kako bi pronašli što je do sada planirano za mlade. Naša strategija/program za mlade mora biti usklađen s svim strategijama jer samo tako donositelji odluka i ključni dionici mogu prepoznati svoju ulogu u promjenama i preuzeti odgovornost za implementaciju već postojećih mjera.
- Uputili smo zamolbu svim JLS da nam dostave podatke o ulaganjima u mlade kako bi oblikovali “proračun za mlade PGŽ” te tako jasno i transparentno pokazali mladima koliko je teško ili lagano ulaganje u mlade na lokalnoj i regionalnoj razini. U roku od 14 dana dostavili su nam podatke o ulaganjima iz sljedećih vrijednih JLS: Općina Matulji, Grad Opatija i Grad Delnice. Ostali? Primorsko-goranska županija obuhvaća 14 gradova i 22 općine te 510 naselja u sastavu gradova i općina. Molimo vas za suradnju, jer rezultati ovog koraka su jako važni, za informiranje mladih, ali i za promjene u percepciji ulaganja u mlade.
- Osim toga, nakon što sve JLS dostave podatke imat će priliku ispuniti obrazac samoprocjene o ulaganjima u mlade koje će dobiti na svoje e-mail adrese: Alat za samoocjenjivanje za politike za mlade (https://rm.coe.int/self-assessment-tool-for-youth-policy-croatian/1680971cc5 )
- Uputili smo zamolbu za dostavom podatka o mladima iz područja socijalne politike, pa smo uputili zamolbu svim Centrima za socijalnu skrb i njihovim podružnicama za dostavom podataka. Hvala Centru za socijalnu skrb Rijeka na brzini dostave. A ostali? Molimo vas da nam što prije dostavite, zadali smo rok jer bez vaših podataka ne možemo dalje.
- Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko goranske županije, Odjel za socijalnu medicinu nam je doslovce odmah dostavio podatke o pobolu mladih, usprkos najvećem opterećenju koje imaju svi djelatnici te institucije zbog epidemije. Tako smo doznali da su mentalne bolesti “skočile” u drugu po učestalosti kategoriju bolesti koje su evidentirane (što znači da su mladi bili uključeni u kliničko liječenje), nakon ozljeda koje su uvijek na prvom mjestu.
- Započeli smo intervjue sa stručnjacima koji rade s mladima kako bi obuhvatili što više različitih problema i mogućnosti s kojima se suočavaju ovi ključni dionici. Sastanke smo proveli preko ZOOM platforme i to sa Sveučilišnim savjetovališnim centrom (https://www.ssc.uniri.hr/hr/) i to sa svim Uredima: Psihološkim savjetovalištem, Uredom za studente s invaliditetom i Uredom za karijere. Time smo načeli teme i probleme o kojima moramo još razgovarati, za studentsku populaciju mladih, a zagrebli smo u više područja: mentalno zdravlje, pravo na jednake mogućnosti u visokom obrazovanju i zapošljavanje. Hvala puno kolegicama iz ova tri ureda!
- Što još? Sad nas čeka prikupljanje podatka i uključivanje drugih ključnih dionika, posebno stručnjaka koji rade s mladima, bilo da se radi o državnim ustanovama ili drugim institucijama ili organizacijama civilnog društva. Organizacije civilnog društva ili izvaninstitucionalna potpora u različitim sektorima djelovanja mladih su izrazito bitne za mlade. Zato ćemo ispitati i kapacitiranost i spremnost organizacija civilnog društva za provedbu i implementaciju programa za mlade te stavove osoba koje rade s mladima (youth workera).
- Kroz sve ove faze prikupljanja podataka imamo i druge ciljeve osim samog prikupljanja podatka. Cilj nam je i aktivirati i uključiti sve dionike i mlade te neformalno educirati iste o nužnosti dijaloga s mladima pri donošenju odluka.
Izrada programa za mlade je i inače poseban izazov, a naročito sada kada:
- Svi živimo na “rubu” ili u nekim novim modelima stvarnosti, pa smo se još više diferencirali, imamo dnevne borbe s različitim novim izazovima zbog epidemije, pa i donositelji odluka i svi koji provode programe za mlade, a posebno mladi. Stoga je glavna “isprika” većini (ključnim dionicima u kreiranju javnih politika za mlade) kojima smo dostavili poziv za dostavom podatka da kasne, jer nemaju dovoljno resursa zbog bolesti. No, i taj podatak je značajan.
- Nismo u mogućnosti, kao što smo planirali, organizirati susrete s mladima “uživo” jer dovodimo u rizik i mlade i nas koji radimo s njima
- Prema dosadašnjoj komunikaciji s ključnim dionicima, ali i mladima, saznajemo da se većina “žali” da nema dovoljno vremena, jer su stalno online.
Listopad 2020. PZM PGŽ
Izrada strategija/programa za mlade je proces kroz ćemo na objektivan način (evidence-based policy) doznati što više o mladima, ali i prilika da informiramo, educiramo za aktivno građanstvo i aktiviramo mlade, ali i ključne dionike i donositelje odluka za provedbu programa. Program za mlade će biti usklađen s nacionalnim, regionalnim, lokalnim ali i EU javnim politikama za mlade.
Više na: https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en i https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018DC0269&from=en
Plan nastavka istraživanja za “mapu zajednice mladih” je izrada “user friendly budget report for youth” – “proračuna za mlade” i ispitivanje kapacitiranosti ključnih dionika (a posebno udruga mladih i za mlade i drugih organiziranih oblika djelovanja mladih) za provedbu programa za mlade.
Pripremamo aktivnosti kojima ćemo, koristeći nekoliko metoda prikupljanja podataka, analizirati navedena područja. Do sada smo prikupili sociodemografske podatke i analizirali dokumente iz kojih se iščitavaju javne politike za mlade.
1.Kakve su javne politike za i prema mladima na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini vidljivo je u ulaganjima za mlade, kao i u financiranim programima prihvaćenima u proračunu! Kako bi mladi znali u kom smjeru “pušu vjetrovi” i kako se politike odnose prema “generacijama na kojima svijet ostaje” potrebno je transparentno i objektivno prikazati ulaganja gradova, općina i županije u mlade. U tu svrhu prikupljamo podatke iz gradova i općina o ulaganjima za mlade, prema područjima djelovanja za mlade.
Pripremili smo obrasce za jedinice lokalne samouprave na području Primorsko-goranske županije, koje sada upućujemo kako bi prikupili podatke.
2. Ne bi li program za mlade bio uspješno implementiran u zajednicu i bio učinkovit, potrebna je sinergija svih dionika u zajednici – javnih politika, ključnih dionika i aktiviranje mladih. Kapacitiranost organiziranih oblika djelovanja mladih (udruga, savjeta mladih, učeničkih vijeća, podmlatka političkih stranaka i vjerskih zajednica ili inicijativa mladih) i ključnih dionika koji u svojem radu rade s mladima (ustanove i dr.) za provedbu programa te njihova spremnost na aktivno sudjelovanje u implementaciji programa, izrazito je važan faktor učinkovitosti programa. Stoga, ispitujemo i ove dimenzije pa pripremamo protokol strukturiranog intervja i/ili upitnik za ove dionike kako bi prikupili podatke o njihovoj kapacitranosti i spremnosti za provedbu programa.
3. Nakon što prikupimo sve ove podatke i analiziramo sociodemografske podatke o mladima, analiziramo sve postojeće strategije i dokumente iz kojih je vidljiv smjer javnih politika za mlade, izdvojit ćemo prioritetna strateška područja djelovanja za mlade, goruće probleme i mogućnosti/potencijale te rješenja i raspraviti ih s mladima i ključnim dionicima. Njihovo viđenje ovih elementa dovest će nas do ciljeva i mjera za unaprjeđenje javnih politika. Nakon toga, ponovno uključujemo sve dionike, ali i donositelje odluka, kako bi, koristeći koordiniranu metodu komunikacije ili strukturirani dijalog, ponovno došli do novih rješenja, i to ponavljamo više puta na terenu i online.
Rujan, 2020.